Header Ads Widget

How to prepare a standard solution of an acid

   A standard solution is a solution which has a known concentration, which means the amount in mole or mass concentration of the substance which is dissolved in a known volume of a solvent is known.

   If you want to prepare a standard solution of an acid, the knowledge of the relationship between amount, molar concentration and volume is very necessary

                                     C = n/V

Where: n = amount (mole)

              V = volume (dm3)

             C = molar concentration (mole per dm3)

Experiment has shown that

       C1V1 = C2V2

Since the amount of solute in a solution is not affected by increase in the volume of the solvent. This formula becomes the basic principle of dilution. It is also known as dilution formula.

  Information required for preparation of standard solution of acid is listed below:

·         Specific gravity of the acid

·         Percentage purity of the acid

·         Molar mass of the acid

·         Concentration  of the required dilute acid

·         Volume of the dilute solution required

Specific gravity of a substance is the ratio of density of the substance to the density of water at a specified temperature. Specific gravity shows what mass of a substance is contained in 1cm3 of a solution. For example, if the specific gravity of a substance is 1.67, it means that 1.67g of that substance is contained in 1cm3 of water.

Molar mass of a substance is mass of one mole of the substance expressed in grams

The Percentage Purity and Specific gravity of common Acids

Acid

Molar mass (g/mol)

Percentage purity

Specific gravity

HCl

36.5

32% -36%

1.18

H2SO4

98

96% -98%

1.84

HNO3

63

65% -72%

1.047- 1.052

 

Example question 1

What volume of concentrated hydrochloric acid would be required to prepare 2 dm3 of 0.6mol/dm3 solution? (Specific gravity =1.18, percentage purity =36%, molar mass =36.5 g/mol)

Answer

Molar mass of HCl = 36.5g/mol

Specific gravity = 1.18

1cm3 of the stock of solution contains = 1.18g of HCl

1000cm3 solution contains = 1.18 x 1000 =1180g

Mass of pure hydrochloric acid in 1dm3 of solution = 36/100 x1180 = 424.8g

Amount of pure hydrochloric acid = 424.8/36.5 = 11.64mol

Using dilution formula

          C1 V1 =C2 V2

C1 = 11.64 mol

V1 = unknown

C2 = 0.6mol/dm3

V2 = 2000 cm3 (2dm3)

11.64 x V1 = 0.6 x 2000

V1   = 1200/11.64 = 103.1cm3

103.1cm3 of hydrochloric acid would be diluted to 2dm3 in order to produce 0.6mol/dm3

Example question 2

Calculate the volume of concentrated trioxonitrate (V) acid required to prepare 2dm3 of 0.5mol/dm3 of solution. (Specific gravity =1.052, Percentage purity = 72%, molar mass = 63g/mol)

Answer

Molar mass of HNO3 = 63g/mol

Specific gravity of HNO3 = 1.052

1cm3 of the stock solution contains = 1.052g

1000cm3 solution contains =1.052 x 1000 = 1052g

Mass of pure HNO3  in  1dm3 solution = 72/100 x 1052 = 757.4g

Amount of HNO3 in 1dm3 of solution = 757.4/63 = 12.02 mole

Using dilution formula

             C1 V1 = C2 V2

C1 = 12.02 mol

V1= unknown

C2 = 0.5 mol/dm3

V2 = 2000cm3 (2dm3)

12.02 x V1 = 0.5 x 2000

12.02V1 = 1000

V1 = 1000/12.02 = 83.2cm3 

83.2 cm3 of the concentrated acid would be diluted to 2dm3 in order to produce 0.5 mol/dm3 of solution.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Post a Comment

0 Comments